قسطنطنیه پایتخت روم شد

1680 سال پیش در روز 11 مه سال 330 میلادی کنستانتین امپراتور روم شهر کنستانتینوپل (قسطنطنیه) را رسما به جای شهر رم به عنوان پایتخت جدید امپراتوری روم انتخاب کرد.

امپراتوری روم در یک قرن قبل از این تاریخ مرزهایش به اندازه ای وسعت یافته بود که دیگر اداره این سرزمین های وسیع غیرممکن شده بود و به دشواری می توانست در مقابل فشار اقوام بربر مقاومت کند.

در سال 293 میلادی دیوکلسین امپراتور روم مقر حکومت را در 4 شهر که در نزدیکی مرزهای پر خطر قرار داشتند مستقر کرد که شامل شهر میلان امروزی ، نیکومدیا ، سیرمیوم و تروس بودند، اما تلاش او برای حفظ مرزها از هجوم اقوام بربر بی نتیجه بود.

کنستانتین جانشین او پس از اینکه دوباره وحدت امپراتوری را برقرار کرد در شهر نیکومدیا در ساحل بسفر مستقر شد.

وی که به دنبال یک محل مناسب برای ایجاد یک پایتخت جدید بود در سال 324 میلادی شهر بیزانس (قسطنطنیه) را برگزید.این یک انتخاب مناسب بود.

شهر بیزانس 1000 سال قبل از آن تاریخ در سال 667 قبل از میلاد توسط مهاجرانی که از مگار آمده بودند در در مجاورت تنگه هایی که آسیا و اروپا را از هم جدا می کردند ، احداث شده بود.

این شهر در دهانه بسفر واقع شده بود و یونانی های قدیم آن را هلسپونت می نامیدند.کنستانتین نام خود را به پایتخت جدیدش می دهد و آن را کنستانتینوپل می نامد.

این شهر از موقعیت ویژه ای برخوردار بود و بر گذرگاه میان آسیا و اروپا تسلط داشت.ساکنان آن از حقوق برابر ساکنان شهر رم برخوردار شدند.کنستانتین تا زمان مرگش در سال 337 میلادی در این شهر سکونت کرد.

شهر کنستانتینوپل با آمیختن فرهنگ رومی و یونانی به سرعت توسعه یافت و ابعاد آن از شهر رم فراتر رفت. در سال 395 میلادی پس از تقسیم امپراتوری روم به 2 امپراتوری روم شرقی و غربی این شهر به پایتخت امپراتوری روم شرقی تبدیل شد.

دو قرن بعد در زمان امپراتوری ژوستینین جمعیت آن به یک میلیون نفر رسید.پس از اینکه هراکلیوس امپراتوری روم شرقی شد ، کنستانتینوپل ریشه های لاتینی خود را رها کرد و به یک شهر یونانی تبدیل گردید.

امپراتوری روم شرقی از آن پس امپراتوری بیزانس نامیده شد و پایتخت آن نیز نام سابق یونانی خود بیزانس را دوباره بازیافت.

به این ترتیب ، در روز 11 مه سال 330 میلادی کنستانتین امپراتور روم شهر کنستانتینوپل (قسطنطنیه) را به جای شهر رم به عنوان پایتخت امپراتوری برگزید.

چند قرن بعد ، این شهر و سرزمین های امپراتوری روم شرقی به ریشه های سابق یونانی خود بازگشته و امپراتوری بیزانس بوجود آمد.تا اینکه پس از گذشت بیش از 1000 سال عثمانی ها آن را تصرف کردند و این شهر به عنوان پایتخت امپراتوری عثمانی استانبول نام گرفت.

بهرام افتخاری

/ 0 نظر / 14 بازدید