ناپلئون لوئیزیانا را به آمریکا فروخت

207 سال پیش در روز 3 مه سال 1803 میلادی ناپلئون بناپارت که در آن زمان مقام کنسول اول فرانسه را داشت، متصرفات وسیع فرانسه در آمریکا که لوئیزیانا نامیده می شد را به مبلغ ناچیز 80 میلیون فرانک به ایالات متحده فروخت.

این سرزمین که تقریبا تمام حوزه می سی سی پی را در برمی گرفت مساحتش بیشتر از سرزمین هایی بود که ایالات متحده را تشکیل می دادند و به زحمت 50 هزار نفر جمعیت داشت. این 50 هزار نفر بدون احتساب سرخ پوستان شامل مهاجران اروپایی و بردگان سیاهپوست بودند.

این سرزمین وسیع در دوران سلطنت لویی پانزدهم در اواخر قرن هفدهم به استعمار فرانسه درآمده بود.در سال 1718 میلادی شهر نیواورلئان به عنوان مرکز این سرزمین تاسیس شد.سرزمین وسیع لوئیزیانا بسیار حاصلخیز بود.

در ژانویه سال 1803 میلادی توماس جفرسون ، رئیس جمهور آمریکا جیمز مونرو را به فرانسه اعزام کرد تا در مورد شهر نیواورلئان و سرزمین لوئیزیانا با فرانسوی ها مذاکره کند.

ناپلئون بناپارت که تصمیم گرفته بود جنگ تازه ای را علیه انگلستان و اسپانیا آغاز کند به پول نیاز داشت. ناپلئون بنابراین مارکی باربه ماربوا را مامور مذاکره برای انجام فروش قطعی لوئیزیانا کرد و این سرزمین زرخیز به مبلغ ناچیز 80 میلیون فرانک نصیب ایالات متحده شد.

به این ترتیب ، در روز 3 مه سال 1803 میلادی ناپلئون بناپارت برای تامین هزینه جنگ با انگلستان و اسپانیا سرزمین وسیع لوئیزیانا را به ثمن بخس به آمریکا فروخت.

با تصاحب لوئیزیانا وسعت ایالات متحده بیش از دو برابر شد و سرزمین فلوریدا که مستعمره اسپانیا بود در محاصره قرار گرفت که اسپانیا نیز به نوبه خود تحت فشار آمریکا در سال 1819 این سرزمین را به آمریکا فروخت.

/ 0 نظر / 8 بازدید