سقوط هواپیمای جاسوسی U-2 آمریکا

50 سال پیش در روز اول مه سال 1960 میلادی یک فروند هواپیمای جاسوسی U-2 آمریکا در حالیکه برفراز اورال و در ارتفاع 19000 متری پرواز می کرد ، توسط ضدهوایی های ارتش شوروی در نزدیکی شهر سوردلفسک سرنگون شد. سقوط این هواپیما یکی از وقایع مهیج دوران جنگ سرد محسوب می شود.

فرانسیس گاری پاورز خلبان 30 ساله هواپیمای U-2 ساقط شده فقط آن اندازه زمان داشت که با چتر نجات بیرون بپرد. البته پس از فرود آمدن توسط ماموران ک گ ب ، پلیس مخفی اتحاد شوروی دستگیر شد.

نیکیتا خروشچف دبیرکل حزب کمونیست شوروی در حالیکه شاهد مراسم رژه سنتی روز اول مه، روز کارگر ، در میدان سرخ مسکو بود ، از این حادثه اطلاع یافت.

او مدت 5 روز این ماجرا را پنهان نگه داشت و در جریان یک سخنرانی در مقابل شورای عالی حزب کمونیست حادثه سرنگون کردن U-2 را فاش کرد.

آمریکایی ها براساس اطلاعات سرویس های جاسوسی خود تصور می کردند که فرانسیس گاری پاورز خلبان U-2 کشته شده است.بنابراین ادعا کردند این یک پرواز عادی بوده است.

اما ، در روز 7 مه خروشچف برگ برنده خود را بر زمین زد و شرایط خلبان اسیر آمریکایی و اعترافات او را منتشر کرد.گاری پاورز در دادگاه به 10 سال زندان محکوم شد.

فرانسیس گاری پاورز در آغاز سال 1962 میلادی با یک مامور مخفی شوروی که در اختیار آمریکایی ها بود ، مبادله شد.

به این ترتیب ، در روز اول ماه مه سال 1960 میلادی یک هواپیمای جاسوسی U-2 آمریکایی برفراز اورال و در نزدیکی شهر سوردلفسک توسط ضدهوایی های شوروی سرنگون شد.

سرنگونی این هواپیما و سرنوشت گاری پاورز خلبان آن در جریان اسارت یکی از ماجراهای داغ آن دوره از جنگ سرد بود.

/ 0 نظر / 11 بازدید