کشتار در استادیوم هیسل بروکسل

25 سال پیش در روز 29 مه سال 1985 میلادی استادیوم هیسل بروکسل، پایتخت بلژیک میزبان دیدار فینال جام قهرمانی باشگاه های فوتبال اروپا بین 2 تیم یوونتوس ایتالیا و لیورپول انگلستان بود.اما به دلیل اوباشگری تماشاچیان به ویژه طرفداران انگلیسی تیم لیورپول به جای برگزاری یک مسابقه فوتبال در استادیوم هیسل این استادیوم به صحنه یک کشتار تبدیل شد که در جریان آن 39 نفر کشته و 454 نفر مجروح شدند.

حدود 30 دقیقه قبل از سوت آغاز بازی فینال جام قهرمانی باشگاه های اروپا ، اوباش انگلیسی که جایگاهشان در نزدیکی ایتالیایی های طرفدار یوونتوس بود ، در سکوها آتش برافروخته و پس از دادن دشنام به ایتالیایی ها به سوی آنها سنگ پرتاب کردند ، اما تنها به سنگ پرانی و دشنام دادن اکتفا نکرده و با چاقو به سوی ایتالیایی ها حمله ور شدند.

تماشاگران وحشتزده مسابقه با مشاهده این وحشی گری تلاش کردند از استادیوم فرار کنند. فشار جمعیت برای خروج از استادیوم موجب شد تعداد زیادی از آنها بین نرده های محافظ زمین بازی و جمعیتی که از پشت به آنها فشار می آوردند گرفتار شده و بر کف زمین سرنگون شوند.

میلیون ها بیننده تلویزیونی در سراسر جهان به طور زنده شاهد زیر دست و پا ماندن صدها زن و کودک و مرد بودند که نومیدانه تلاش می کردند خود را از زیر پاهای جمعیت نجات دهند.

حتی در تصاویر تلویزیونی مشاهده شد که یکی از اوباش با سلاح کمری با خونسردی به سوی جمعیت شلیک می کرد.از مجموع 39 کشته این حادثه 31 نفر ایتالیایی بودند.

یوونتوس به عنوان برنده این مسابقه جام قهرمانی باشگاه های اروپا را در میان اشک و اندوه دریافت کرد. این تلخ ترین قهرمانی یک تیم فوتبال بود که هیچ فردی برای آن جشن نگرفت.

به این ترتیب ، در روز 29 مه سال 1985 میلادی استادیوم هیسل بروکسل که میزبان دیدار فینال فوتبال جام قهرمانی باشگاه های اروپا میان 2 تیم یوونتوس ایتالیا و لیورپول انگلستان بود به جای برگزاری مسابقه فوتبال به دلیل اوباشگری طرفداران انگلیسی تیم لیورپول به یک قتلگاه مبدل گردید.

در این فاجعه 39 نفر از جمله 31 ایتالیایی کشته و 454 نفر زن و مرد و کودک مجروح شدند. در پی این حادثه تا سال ها تیم های فوتبال انگلستان از شرکت در مسابقه های فوتبال قاره اروپا محروم شدند.

فاجعه استادیوم هیسل یکی از حوادث به یاد ماندنی ورزش معاصر است که عمیقا چهره فوتبال حرفه ای را لکه دار کرد.

/ 0 نظر / 52 بازدید